Środa, 2025-01-22
Imieniny: Dominiki, Mateusza
Środa, 2025-01-22
Imieniny: Dominiki, Mateusza
Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2023 - „Czyńmy pokój”
W czasach:
- gdy w Ukrainie toczy się wojna;
- gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody;
- gdy niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom;
akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest POKÓJ oraz ukazania różnych jego wymiarów.
W piątek 15 grudnia, harcerze 44 BDH „PARASOL” na ręce dyrektora szkoły, przekazali naszej szkole Betlejemskie Światło Pokoju.
Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju wpisuje się w dziękczynienie rodziny harcerskiej w Polsce za ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa polskiego. W swojej homilii wygłoszonej podczas beatyfikacji ks. Frelichowskiego, która odbyła się w Toruniu 7 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II nazwał wówczas druha Wicka błogosławionym czyniącym pokój. Przypomnienie postaci harcerza, kapłana, dobrego człowieka, który niósł ludziom pokój poprzez harcerską służbę świadczenia dobra bliźniemu, poprzez poświęcenie własnego życia dla innych, dając w trudnych czasach wojny i niewoli w obozie koncentracyjnym w Dachau nadzieję tym, którzy cierpieli i żyli w nieustannym lęku. Błogosławiony harcerz jest dla nas wzorem i przykładem jak łączyć bycie harcerzem, realizując jednocześnie swoje powołanie. W tym przypadku to powołanie kapłańskie, ale przecież zdecydowana większość harcerzy swoje powołanie bycia nauczycielem, lekarzem, rzemieślnikiem czy przedsiębiorcą realizuje, opierając swoje decyzje „jak żyć?” na Prawie Harcerskim.
Co symbolizuje Światełko Betlejemskie?
W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Co oznacza Betlejemskie Światło Pokoju?
Jest ono symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Historia zaczyna się w Betlejem, gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. (Mt 5,9)
ul. Pomorska 6, tel/fax: (43) 829-22-25,
ul. Szkolna 1, tel/fax: (43) 829-22-10
E-mail: szkola.blaszki@blaszki.pl
WWW: https://szkola.blaszki.pl
BIP: https://bip.spblaszki.blaszki.pl