Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Błaszkach

Ustawienia

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-06-16

    Imieniny: Aliny, Anety

Wyjazd do teatru Miejskiego w Sieradzu.

W poniedziałek 29 kwietnia, klasy I-wsze i III-cie wybrały się na wycieczkę do Teatru Miejskiego w Sieradzu, aby obejrzeć przedstawienie pt. "Baśniowe granie".

Spektakl przygotowany został z myślą o problemie spędzania przez dzieci zbyt długiego czasu przed komputerem (grami). Bohaterowie tej współczesnej baśni, Tomek i Zuzia, otrzymują w prezencie wymarzone tablety. Rodzice zastrzegają jednak, że nie należy ich używać dłużej niż pół godziny dziennie. Złamanie tej zasady (pomijając fakt nieposłuszeństwa), może stać się przyczyna kłopotów i niebezpieczeństw.

Pewnego dnia, pod nieobecność rodziców, dzieci łamią zasady i zaczynają grać bez ograniczeń. Staje się to przyczyną wielu niespodziewanych perypetii i przygód, które sprawią, że Tomek i Zuzia zrozumieją, iż przestrogi rodziców były mądre i miały głębokie uzasadnienie. Internet i gry, choć atrakcyjne i fascynujące, nie powinny przesłaniać innych zabaw i zastępować dzieciom świadomego przeżywania najcudowniejszych lat życia.

Spektakl skonstruowano tak, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko upomnieniami słownymi. Zapewnia to trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu. Nie zapomniano również o wszystkich atrybutach prawdziwej baśni: piosenkach, kolorowych postaciach i kostiumach oraz multimedialnych efektach scenicznych. Przedstawienie bardzo  się wszystkim podobało.

Po spektaklu uczniowie zwiedzili sieradzki Rynek, który od średniowiecza stanowi centrum miasta. Zabudowany jest obecnie w większości kamienicami pochodzącymi z XIX wieku, a na samym środku widać zabytkową pompę - symbol Starówki. Jak zmienił się Rynek w Sieradzu na przestrzeni ostatnich ponad 100 lat, pokazuje tablica ustawiona przez miasto. Najstarsze zaprezentowane na niej zdjęcie pochodzi z 1902 roku, następne przedstawiają Rynek w kolejnych dziesięcioleciach, aż do czasów obecnych. Ostatnia fotografia pochodzi z 2023 roku.

Od 2015r. na Rynku znajduje się również rzeźba przedstawiająca Antoniego Cierplikowskiego, światowej sławy mistrza fryzjerskiego, który czesał wiele koronowanych głów. Jak widać wyjazd do teatru okazał się nie tylko spotkaniem ze sztuką aktorską, ale również wycieczką krajoznawczą.