Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Błaszkach

Ustawienia

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-03-01

    Imieniny: Albina, Antoniny

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej, był okazją do złożenia przez uczniów życzeń i podziękowań nauczycielom za przekazywaną wiedzę oraz za trud włożony w kształtowanie uczniowskich serc i umysłów a także pracownikom szkoły, za ich codzienny trud i pracę.

Na peron szkoły wjechał pociąg „Expres do wiedzy”, w którym kolejno miejsca w przedziałach zajmowali nauczyciele przedmiotów ścisłych, humanistycznych, języków obcych, nauczyciele biologii i chemii oraz nauczyciele aktywności fizycznej i bezpieczeństwa. W expresie znalazł się wagon ciszy i spokoju, wagon Arka Noego, miejsce dla artystów, obsługi pociągu oraz domowego przedszkola a w  lokomotywie zasiedli dyrektorzy. Z ust młodych artystów płynęły piękne życzenia i słowa wdzięczności a wszyscy pasażerowie pociągu zostali obdarowani słoiczkiem pysznego miodu.    

W tym roku przypada 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. 14 października 1773 roku na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego Rzeczpospolitej Obojga Narodów, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołano centralny organ władzy oświatowej w Polsce, pod nazwą Komisja Edukacji Narodowej. Była to pierwsza w Polsce i w całej Europie władza oświatowa o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

 

Foto: Przemysław Pacholski