Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Błaszkach

Ustawienia

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-06-16

    Imieniny: Aliny, Anety

Dlaczego trzeba nosić odblaski?

Odblaski są szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym. W tym czasie coraz szybciej zapada zmrok, a to powoduje, że piesi (w tym  dzieci) są mniej widoczni na drodze. Przepisy ruchu drogowego nakazują, by posiadać przy sobie elementy odblaskowe, gdy poruszamy się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym. Obowiązek noszenia odblasków został uregulowany 31 sierpnia 2020 roku w Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym – każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych.

Po zapadnięciu zmierzchu pieszy jest bardzo słabo widoczny dla kierowcy. A w kwestii bezpieczeństwa na trasie bardzo ważny jest czas – jeśli kierowca nie widzi człowieka na drodze, wówczas istnieje ryzyko, że nie zdąży wyhamować w momencie, w którym go dostrzeże, a to może zakończyć się tragicznie. Niestety to, że pieszy widzi nadjeżdżający samochód nie jest jednoznaczne z tym, że prowadzący ów pojazd również go dostrzegł.

Według eksperymentów policji pieszy, który jest ubrany w ciemną odzież jest dostrzegalny z odległości około 40 metrów. A to zbyt mało, aby kierowca mógł zareagować w porę i wyhamować. Gdy pieszy ma na sobie element odblaskowy, wówczas dystans ten zwiększa się do 150 metrów, a to daje kierowcy znacznie więcej czasu na odpowiednią reakcję.

W sezonie jesienno-zimowym zmrok nie tylko zapada szybciej, ale i trwa dłużej. Dzieci, które rano maszerują do szkoły lub na przystanek autobusowy nierzadko poruszają się jeszcze w ciemnościach, a więc by zadbać o widoczność na drodze, powinny posiadać elementy odblaskowe. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.