Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Tydzień Języka Polskiego oraz XX Tydzień Bibliotek Szkolnych

W dniach 15 – 19.05 2023 już po raz kolejny odbył się w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Błaszkach Tydzień Języka Polskiego, który w tym roku został połączony z obchodami XX Tygodnia Bibliotek Szkolnych. Przygotowując to wydarzenie organizatorzy chcieli zainteresować młodzież językiem polskim, propagować kulturę żywego słowa, rozwijać kreatywność, umiejętność czytania oraz powtórzyć lektury w inny sposób, zainteresować nimi przede wszystkim uczniów, mających wkrótce pisać egzamin ósmoklasisty. W ramach obchodów święta języka polskiego przygotowano i przeprowadzono szereg konkursów
i zadań.

• Hasło XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Moja, Twoja, Nasza- Biblioteka”, było tematem konkursu plastycznego dla uczniów klas szóstych.
  • Konkurs literacko-plastyczny „Którędy do Narnii” to podsumowanie działań czytelniczych podejmowanych z czwartymi klasami w bibliotece podczas „Czytania na śniadanie”. Młodzi artyści mieli za zadanie ukazać sceny literackie, poprzez dobór dowolnych technik
    i materiałów plastycznych.
  • Konkurs literacki w którym trzyosobowe drużyny z klas czwartych zaprezentowały bardzo wysoki poziom znajomości treści utworu „Lew, czarownica i stara szafa”. Konkurs miał złożony charakter, uczestnicy rozwiązywali test online, zadania w oparciu o rozumienie tekstu i odpowiadali na wylosowane pytania.
  • Chętni uczniowie klas IV-VIII mieli możliwość wykonania prezentacji multimedialnych dotyczących bohaterów lektur szkolnych, problematyki, wątków występujących w wybranych tekstach literackich.
  • Uczniowie zaprezentowali wybrane postacie z lektur, wykazując się nie tylko pięknymi strojami, rekwizytami dostosowanymi do określonego bohatera, jak również doskonałą grą aktorską.
  • Uczniowie pisali wiersze o wybranym bohaterze
  • Dużym entuzjazmem cieszyło się zadanie ortograficzne -,,Walka z bykami” oraz ,,Corrida ortograficzna”, podczas której uczniowie mogli rozwiewać swoje wątpliwości ortograficzne, korzystając m.in. z telefonów.
  • ,,Dodaj do ulubionych!” to kolejny konkurs który polegał na pięknym czytaniu fragmentów prozy. Niejeden uczeń wykazał się płynnością czytania, poprawną dykcją oraz odpowiednim modulowaniem głosu.
  • „Przegląd Polskiej Piosenki” - warunkiem uczestnictwa było przygotowanie piosenki
    w języku polskim a powołane jury oceniało dobór repertuaru, intonację i muzykalność uczestnika, interpretację tekstu, ekspresję muzyczną oraz ogólne wrażenie artystyczne wykonania.
  • Uczniowie kl.1-3 czytali „Baśnie braci Grimm”. Każdego dnia na 4 godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie gromadzili się na korytarzu siadając wygodnie na kocach i poduszkach,
    a nauczyciel czytał jedną z baśni. Po wysłuchaniu baśni nauczyciel zadawał pytania dotyczące treści przeczytanego tekstu.
  • Każda z klas 1 – 3 wylosowała baśń, którą wychowawcy w dowolnym czasie (od poniedziałku do piątku) czytali swoim uczniom. Zadaniem wszystkich dzieci było wykonanie ilustracji do wylosowanej baśni. Najładniejsze prace zostały wyeksponowane na wystawie i zostaną nagrodzone.
  • Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i Tygodnia Języka Polskiego było spotkanie autorskie z lokalną poetką Mariolą Malinowską. Mieszkanka Błaszek, niezwykła kobieta, zakochana w słowie pisanym wierszem, autorka czterech tomików poetyckich: "Pomiędzy kroplami deszczu", "Polska Niepodległa", "Wszystko jest snem", "Rozmowy z wiatrem", gościła w naszej szkole 19 maja.

Spotkanie ukazało niezwykle ciekawą osobowość poetki. Młodzież poznała historię twórczości, różnorodność utworów, inspiracje twórcze. Pani Mariola opowiedziała o współpracy z wydawnictwem, ukazała proces wydawniczy utworu od autora do czytelnika. Młodzież jak i sama autorka przepięknie recytowali wiersze, wprowadzając widownię w refleksyjny nastrój. Tomiki poezji podarowane uczniom i szkole, z osobistą dedykacją, wypełnią zaszczytne miejsce na półkach.

Tydzień Języka Polskiego cieszył się zainteresowaniem uczniów, którzy włożyli dużo wysiłku, w przygotowania do konkursów. Z pewnością ten  czas który musieli poświęcić pozwolił im na nowe spojrzenie na świat postaci literackich, na nich samych, a może odkryli, że warto czytać lektury szkolne oraz poprawnie mówić i pisać, czyli być ,, z lekturą za pan brat”.

Nagrody w konkursach ufundowali : Urząd Miejski w Błaszkach oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica
w Błaszkach i będą wręczone zwycięzcom 22 czerwca na specjalnej uroczystości.