Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Błaszkach

Poniedziałek, 2022-09-26

Imieniny: Cypriana, Justyny

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

Zapraszamy do biblioteki szkolnej

Bibliotekarzami szkolnymi są:
mgr Małgorzata Meler oraz mgr Justyna Ciamara

Biblioteka (ul. Szkolna 1) jest czynna:                                                                                          Biblioteka (ul. Pomorska 6) jest czynna:
poniedziałek       7.30-13.30                                                                                                                         poniedziałek        7.30-13.30
wtorek                   8.00-14.00                                                                                                                         wtorek                   7.30-13.30
środa                      8.00-14.00                                                                                                                        środa                      7.30-13.30
czwartek               7.30-13.30                                                                                                                         czwartek               7.30-13.30
piątek                     7.30-13.30                                                                                                                         piątek                     7.30-13.30

Regulamin biblioteki szkolnej
Regulamin korzystania z darmowych podręczników

Biblioteka to miejsce szczególne każdej szkoły. Prezentując bibliotekę Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Błaszkach należy przypomnieć o jej prawie stuletnim istnieniu. Uchwałą Rady Pedagogicznej z 1926 roku powołano do funkcjonowania powyższą agendę (zapis w kronice szkolnej). Gromadzony latami księgozbiór, przekracza 16 tysięcy woluminów. Zawiera literaturę niebeletrystyczną, lektury, beletrystykę młodzieżową i dziecięcą, rozbudowany księgozbiór podręczny, zbiory specjalne oraz czasopisma. Od 2018 roku biblioteka mieści się w dwóch budynkach: klasy I-III budynek przy ul. Szkolnej 1, klasy IV-VIII budynek przy ul. Pomorskiej 6. Gromadzenie i udostępnianie to zaledwie podstawowe funkcje; czytelnik jest najważniejszy, traktowany podmiotowo, może otrzymać fachową poradę, wypożyczyć ciekawą książkę, wyszukać informacje, spędzić czas wolny pod opieką bibliotekarzy.
Atrakcyjne formy i metody pracy oferowane czytelnikom cieszą się popularnością i zainteresowaniem. Oferta dostosowana do wieku, zawiera: konkursy literackie, plastyczne, językowe, projekty literacko-edukacyjne, formy aktywizujące techniki czytania, imprezy i akcje czytelnicze.

Przy pomocy organu prowadzącego zrealizowaliśmy dwa ministerialne projekty czytelnicze:
- Książki naszych marzeń,
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Środki finansowe pozyskane z programów, wpłynęły znacząco na rozszerzenie oferty lekturowej i beletrystycznej.

Od lat prowadzimy stałą współpracę z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie. Każdego roku w październiku podczas obchodów „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” odbywa się w bibliotece Kiermasz taniej Książki, będący efektem współpracy z powyższą instytucją. Reforma edukacji stawia przed współczesną biblioteką szereg nowych wyzwań. Nasza biblioteka jest gotowa do podjęcia kolejnych zadań, współpracując ze społecznością uczniowską, nauczycielską i gronem rodziców. O ciekawych obszarach naszej pracy będziemy informować na bieżąco.