Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Święto Muzyki

Dnia 15 czerwca 2023 r. uczniowie klas I –III wzięli udział w obchodach Święta Muzyki, podczas którego min. prezentowali swoje talenty muzyczne. Chęć wzięcia udziału w zabawie zgłosiło dziewięcioro uczniów, którzy w domu z pomocą rodziców nagrali swoje występy prezentując swój talent: wokalny, taneczny oraz instrumentalny. Byli to: Jurczak Zuzanna - kl. 1a, Antonina Juszczak i Blanka Duża – kl.1a, Karolina Dolatowska – kl. 1b, Oliwia Wolska – kl. 1b, Oliwia Marczak – kl. 2c, Marta Orpel – kl.3a, Wiktoria Kozielska oraz Filip Kozielski z klasy 3c. Występy były bardzo ciekawe a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Po prezentacji talentów zebrani uczniowie rzucili się w wir tanecznej zabawy, podczas której tańczyli proste układy taneczne oraz śpiewali znane i lubiane utwory. Podczas przerw tradycyjny dzwonek zastąpiono popularnymi piosenkami przy których bawili się uczniowie.  Był to miło spędzony czas.

Święto Muzyki– cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata. Święto powstało w 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego (zm. 1999), francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, i miało swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu ta masowa manifestacja na cześć muzyki notowała rosnący sukces. Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne – Filharmonie, Opery, Teatry Muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Pierwsze oficjalne Święto Muzyki w Polsce odbyło się w 2000 roku w Warszawie

Święto Muzyki ma na celu promocję muzyki w dwojaki sposób:
- zgodnie ze swoim oryginalnym hasłem („Róbcie muzykę!”), zachęca ona muzyków do spontanicznego wyrażenia się na ulicach miast i w miejscach publicznych
- dzięki organizowanym licznym darmowym koncertom i spontanicznym występom amatorów, jak i profesjonalistów, daje szerokiej publiczności dostęp do muzyki każdego rodzaju i stylu (muzyka poważna, jazz, rock, poezja śpiewana, chór, muzyka elektroniczna, etno itd..)