Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Błaszkach

Ustawienia

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-27

    Imieniny: Sergiusza, Teofila

Cicha przerwa - walka z hałasem.

Przeprowadzone przez pedagogów na początku tego roku szkolnego ankiety wykazały, że naszym uczniom i to zarówno tym najmłodszym, jak i starszym, bardzo doskwiera hałas na szkolnych korytarzach.

Choć hałas ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie to zwalczenie go jest jak mission impossible. Podjęliśmy to wyzwanie i zarówno
w klasach 1-3, jaki i 4 - 8 zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom tematu związanego z hałasem: m.in. o źródłach powstawania hałasu w szkole i możliwości jego zwalczania. W związku z tym uczniowie mieli do wykonania zadania:

Klasy 1 – kolorowały znak „STOP” zbyt głośnym źródłom hałasu,
Klasy 2 - projektowały znak ostrzegawczy – „Nakaz zachowania ciszy”,
Klasy 3 – układały hasła z rozsypanek wyrazowych i ozdabiały plakaty ostrzegające przed złym wpływem hałasu na zdrowie.
Klasy 4 - ozdabiały specjalnie przygotowane skrzynki i wrzucały do nich swoje pomysły na zwalczenie hałasu w szkole.
Klasy 5 - wymyślały regulamin, który mógłby obowiązywać na szkolnych korytarzach.
Klasy 6- projektowały znaki, które miałyby informować o obowiązku zachowani ciszy i nie generowaniu hałasu w szkole.
Klasy 7- 8- wymyślały hasła i wykonywały plakaty o szkodliwości hałasu.

Idąc za ciosem w kolejnym tygodniu szkoła zrealizowała projekt z programu „Każdy inny- wszyscy równi” i przez tydzień ogłoszona została jedna „Cicha przerwa” w ciągu dnia, podczas której uczniowie nie mogli porozumiewać się słowami, tylko za pomocą gestów. Podczas tych przerw mieli za zadanie przeliterować w języku migowym swoje imię, zwroty grzecznościowe, rok, czy słowa takie jak mama i tata. Akacja miała na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby i trudności osób niesłyszących. W klasach młodszych najlepiej z zadania wywiązała się klasa 2 a. Uczniom tak spodobała się ta inicjatywa, że „Cicha przerwa” na ich prośbę została przedłużona do świąt Bożego Narodzenia.

Hałas środowiskowy plasuje się na drugim miejscu środowiskowych zagrożeń zdrowia publicznego - zaraz po zanieczyszczonym powietrzu.

Najwięcej szkody hałas wyrządza naszemu słuchowi. Duże ciśnienie akustyczne może powodować intensywne wibracje błony bębenkowej, aż do momentu jej pęknięcia albo rozdarcia - wówczas dźwięk nie może być skutecznie transmitowany do wewnętrznych struktur. Również uszkodzenie kosteczek słuchowych w uchu środkowym może spowodować ubytki słuchu.

Długotrwały lub nadmierny hałas skutkuje problemami zdrowotnymi takimi jak choroby układu krążenia, zaburzenia funkcji poznawczych
u dzieci, szum w uszach i utrata słuchu. Skutkiem hałasu może być także słaba koncentracja, zwiększony poziom stresu, niższa wydajność
w pracy, a także drażliwość, problemy w komunikacji z ludźmi i chroniczne zmęczenie. Ludzkie ucho jest wyjątkowo wrażliwe i w zasadzie nie odpoczywa. Nawet kiedy śpimy, uszy nadal odbierają dźwięki, a mózg je przetwarza. Wpływ hałasu na zdrowie ludzkie jest nieunikniony. Nawet jeśli nie budzisz się w nocy, hałas nadal wywołuje w organizmie reakcję na stres, podnosząc ciśnienie krwi i tętno.

Jak widać, wszechobecny hałas jest sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Postaraj się więc ograniczyć dźwięki urządzeń, głośną muzykę czy też zwyczajnie więcej czasu spędzaj w ciszy. Zadbaj o swój słuch, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem!