Święto Patrona Szkoły.

4 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Błaszkach odbyła się uroczystość Święta Patrona Szkoły, która była okazją do symbolicznego wprowadzenia patrona w mury budynku szkoły na ulicy Pomorskiej 6, w której od roku 2019 mieści się nasza szkoła. W uroczystości udział wzięli Piotr Świderski – Burmistrz Błaszek, Jolanta Szczepańska – autorka portretu, Tomasz Sobczyk – Przewodniczący Rady Rodziców, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie klas 4 – 8, którzy na co dzień uczą się w tym budynku.

Imię Stanisława Staszica nasza szkoła otrzymała w 1927 r. W kronikach szkolnych zachował się następujący zapis:

„Kuratorium Okręgu Szkolnego w Łodzi pismem z dnia 8/II 1927 r. Nr I 6500/29 zatwierdziło wnioski Rady Pedagogicznej i Dozoru Szkolnego w sprawie nadania szkole w Błaszkach imienia Stanisława Staszica”

W swoim przemówieniu dyrektor szkoły podkreślił, że (…) nadając imię szkole ustala się  jej tożsamość, podkreśla kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych właśnie przez osobę patrona. Patron staje się autorytetem i punktem odniesienia dla uczniów i nauczycieli a imię i dziedzictwo patrona staje się częścią tradycji szkolnej, o którą jako szkoła dbamy i dbać będziemy. Jest zobowiązaniem do wkomponowania reprezentowanych przez niego wartości i ideałów w działalność dydaktyczną i wychowawczą. (…) Patron szkoły to postać darzona wielkim szacunkiem. Przez swoje życie i nauczanie ma być drogowskazem dla uczniów i nauczycieli w kształtowaniu ich postaw i charakterów. Taką właśnie rolę w szkole podstawowej w Błaszkach pełni Stanisław Staszic.

Trudu namalowania portretu podjęła się p. Jolanta Szczepańska. 8 grudnia 2023 artystka zawitała do szkoły, sprawiając nam ogromną niespodziankę i przynosząc obraz.

Pani Jolanta Szczepańska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, a następnie Wyższą Szkołę Pedagogiczną o kierunku Wychowanie Plastyczne w Częstochowie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1988 r. Od 1989 jest nauczycielką w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Gruszczycach. Pani Jolanta specjalizuje się w twórczości w zakresie malarstwa pejzaży, martwej natury a przede wszystkim portretów, które są stanami duszy i swoistym opowiadaniem o człowieku.

W imieniu grona pedagogicznego, które w całości ufundowało portret, uroczystego odsłonięcia dokonały Panie Renata Broniecka i Sylwia Sibińska. Zebranym została przybliżona sylwetka naszego patrona Stanisława Staszica, którego portret zajął należne mu honorowe miejsce w budynku.

Fundatorzy obrazu:

Baczyńska Sylwia, Borowiak Magdalena, Bożek Karolina, Bożek Sebastian, Broniecka Renata, Czarnecka Lilianna, Dolatowska Jolanta, Gałka Waldemar, Grabowska Agata, Grabowska Kazimiera, Graczykowska Jolanta, Grubiak Agnieszka, Kokot Monika, Konewka Krzysztof, Konewka Mirosława, Korczak Małgorzata, Kowalska Maria, Jasińska Anna, Krzemińska Bożena, Krzemińska Renata, Krzywda Anna, Krzywoźniak Izabela, Kucharska Ewelina, Kurzawa Katarzyna, Lis Elżbieta, Marchel Agnieszka, Meler Małgorzata, Nosal Agata, Pawlak Szymon, Pawlak Wioletta, Pietrucha Anna, Podeszwa Justyna, Sibińska Arleta, Sibińska Sylwia, Stala Agnieszka, Sulwińska Aneta, Sulwiński Dariusz, Świtoniak Agnieszka, Toboła Piotr, Tomczak Dorota, Urbańska Katarzyna, Wagan Małgorzata, Wierucka Elżbieta, Wiśniewska Małgorzata, Wolska Anna, Woźniak Andrzej, Wawrzyniak Joanna, Zawadzka Barbara.

Foto: Przemysław Pacholski

Pisali o nas: