Magiczne rysunki czyli malowanie na mleku.

W ramach realizacji zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Luźne lekcje z naukowcami – poznajemy i eksperymentujemy”, uczniowie poznali sylwetkę wybitnego naukowca Thomasa Edisona i wykonali eksperyment.

Na początku zajęć uczniowie obejrzeli film na temat działania żarówki oraz zapoznali się z krótką prezentacją dotyczącą życia odkrywcy. Thomas Edison to amerykański wynalazca i samouk, który opracował różne patenty, a jednym z największych jego wynalazków była żarówka elektryczna.

Zainteresowanie eksperymentami u czwartoklasistów i klasy VI „B” nadal trwa. Tym razem uczniowie wykonali eksperyment z mlekiem. Do przeprowadzenia którego potrzebne było: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, patyczki, talerz. Do talerza uczniowie wlali tyle mleka, by zakryło dno i dodali barwniki – kilka kolorów. Następnie namoczony patyczek do uszu w detergencie (płynie do mycia naczyń) przyłożony został do powierzchni mleka – wtedy zaczęło się dziać. Kolory powoli mieszały się ze sobą, kołowały, wirowały, kręciły się, dając piękne wzory, mozaiki, obrazy zmieniając się jak w kalejdoskopie.