Warsztaty - „ Nowe Widnokręgi- zrozumieć media”

4 kwietnia, w Centrum Kultury w Błaszkach odbyły się warsztaty medialne przeprowadzone przez wykładowców z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Organizatorem spotkania była Siostra Alicja Grabowska. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Błaszkach oraz klasa ósma Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica.

Pierwszą część zajęć stanowiło zaznajomienie z realizacją filmową przy użyciu green boxa i wozu transmisyjnego. Prowadzący pokazali, jak wygląda nagranie prognozy pogody za kulisami. W drugiej części spotkania przeprowadzono krótką debatę kandydatów na burmistrza. Zaproszono na scenę czterech uczniów i każdy kandydat musiał się zaprezentować i przedstawić swoje hasło wyborcze. Prowadzący warsztaty wyjaśnił i zaprezentował na przykładzie, jaką rolę odgrywają w telewizji światło i cień oraz jak wpływają na odbiorcę. Przedstawione zostały przygotowania do nagrania wywiadu.

Trzecia część wykładu dotyczyła dźwięku, tego jak działa on na nas w życiu codziennym. Następnie prowadzący zajmujący się obróbką dźwięku zaprezentował nam jak za pomocą programu można zmodyfikować czyjąś wypowiedź, wycinając jej elementy lub dodając muzykę w tle, która jest w stanie zmienić nastrój i wydźwięk przekazu.

Czwarta część warsztatów została poświęcona wyjaśnieniu czym jest informacja, czym rożni się od opinii i jak je rozróżniać. Zostały zaprezentowane zwroty charakterystyczne dla opinii oraz informacji, na które warto zwracać uwagę czytając artykuły prasowe lub internetowe. Następnie prezenterka pokazała różnicę między manipulacją a perswazją oraz na przykładach zaprezentowała, czym one się cechują.

Więcej tutaj -> kliknij