Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Błaszkach

Ustawienia

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-06-16

    Imieniny: Aliny, Anety

Tydzień Języka Polskiego

Tydzień Języka Polskiego

Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się "Tydzień Języka Polskiego". Obchody tego tygodnia stały się dla nas tradycją, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy na temat języka ojczystego. Dzieci miały okazję w nieco inny sposób odkrywać tajemnice języka polskiego. Uczniowie zmierzyli się w następujących konkurencjach:

 

Konkurs Pięknego Czytania  
Osoby odpowiedzialne - A. Nosal, E. Kucharska

W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas IV - VIII. Zadaniem konkursowym było przeczytanie fragmentu książki i oczarowanie jury. Uczniowie klas VII-VIII prezentowali Księgę II "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, zaś uczniowie klas IV- VI rozdział pierwszy z lektury "Tomek w krainie kangurów" Alfreda Szklarskiego.

Laureatami konkursu zostali: 


w kategorii klas IV-VI

1 miejsce - Amelia Siwiak Vb

Wyróżnienia:

Maja Stolarczyk kl. VIb
Szymon Żurawski kl. Va
Bartosz Marszałek kl. IVc

w kategorii klas VII - VIII

1miejsce Mikołaj Polakowski  kl. VIIIa

Konkurs recytatorski
Osoby odpowiedzialne: S .Baczyńska, M. Korczak

Uczniowie klas I-VI recytowali wiersze Jana Brzechwy, a uczniowie klas VII-VIII prezentowali utwory Pani Marioli Malinowskiej, poetki rodem z Błaszek. W konkursie wzięło 28 recytatorów z klas IV-VIII i 46 z klas I-III.

w kategorii klas IV:

1 miejsce Blanka Wieczorek kl. IV c
2 miejsce Sara Militowska kl. IV b
3 miejsce Natalia Dopieralska kl. IV a

w kategorii klas V

1 miejsce Iga Witkowska kl. Vc
2 miejsce Amelia Siwiak kl. Vb
3 miejsce Łukasz Chorąziak kl. Vc

w kategorii klas VI

wyróżnienie - Oliwia Juszczak kl. VIb

w kategorii klas VII-VIII

1 miejsce Nikola Kellner kl. VII c
2 miejsce Kornelia Kamańczyk kl. VII c

 

Konkurs recytatorski “ Wiersze Jana Brzechwy” dla kl.1-3
Osoby odpowiedzialne: A. Krzywda, Agnieszka Świtoniak, Kataryna Urbańska

Klasy 1

1miejsce Oliwia Zielińska kl.1a oraz Maja Socha kl.1a
2 miejsce Magdalena Kuświk kl.1a
3 miejsce Hubert Krzemiński kl.1b

Wyróżnienie:
Maja Darmach – 1a, Zuzanna Kowalczyk – 1a, Zofia Wawrowska – 1a, Julian Mendak – 1b, Nikola Bilska – 1a, Miłosz Wawrzyniak – 1b

Klasy 2
1 miejsce Antonina Juszczak kl.2a
2 miejsce Zuzanna Jurczak kl.2a oraz Karolina Dolatowska kl.2b
3 miejsce Marcin Krysiak kl.2c

Wyróżnienie:
Hanna Militowska – 2c

Klasy 3

1 miejsce Aleksandra Polowczyk kl.3b
2 miejsce Miłosz Wożniak kl.3c
3 miejsce Marczak Oliwia kl.3c oraz Maria Jasińska kl.3c

Wyróżnienia:

Bożena Hofryniak – 3c, Agnieszka Gac – 3a, Maja Druciarek – 3a, Ignacy Witkowski – 3a

 

 

Konkurs " Znasz nasz język"
Osoby odpowiedzialne A. Nosal, E. Kucharska, A. Sulwińska

Do rywalizacji na stacjach zadaniowych przystąpiły czteroosobowe grupy reprezentujące poszczególne klasy IV-VIII. Reprezentanci klas zmierzyli się z rozmaitymi rodzajami zadań, m.in. układaniem jak największej liczby wyrazów z podanych liter; grą w państwa - miasta (polegającą na ułożeniu z każdej podanej kategorii jak najwięcej rzeczowników zaczynających się na podaną literę); zastąpieniem wyrazu "fajny" bliskoznacznymi przymiotnikami; odczytaniem zaszyfrowanej wiadomości; wykazaniem się znajomością związków frazeologicznych o rodowodzie biblijnym i mitologicznym; umiejętnością formułowania argumentów; znajomością archaizmów; biegłością we wskazywaniu błędów językowych i wielu innych zadaniach.

Laureatami konkursu zostali:

w kategorii klas IV

1 miejsce  - KLASA IV B (Hubert Wągrowski, Sara Militowska ,Piotrek Lipiński, Marcel Balcerzak)

w kategorii klas V

1 miejsce - KLASA V C (Łukasz Chorąziak, Iga Witkowska, Michał Polowczyk, Jan Zawadzki)

w kategorii klas VI

1 miejsce - KLASA VI B (Lena Grzegorzewska, Zofia Kopeć, Zuzanna Przybyłek, Kasjan Majewski)

w kategorii klas VII-VIII

1 miejsce - KLASA VII A (Joel Jura, Krystian Glapiński, Julia Ulańska, Zofia Tomczak)

 

Uczniowie wzięli również udział w konkursie na

„Najkreatywniejsza zakładka do książki”
Osoby odpowiedzialne: A. Sulwińska

Kl. I

1 miejsce Zielińska Oliwia             - klasa 1a
2 miejsce Sadowska Julia               - klasa 1a
3 miejsce Marciniak Amelia           - klasa 1b

Kl. II

1 miejsce Juszczak Antonina - klasa 2a
2 miejsce Jurczak Zuzanna, - klasa 2a  - Boniek Julia – klasa 2b
3 miejsce Zdyb Alan - klasa 2b

 Kl. III

1 miejsce Polowczyk Aleksandra - klasa 3b
2 miejsce Kurek Martyna kl. 3c
3 miejsce Jakóbczak Kacper kl. 3b, Zielińska Zuzanna kl.3c

Klasy IV – VIII

1 miejsce Zuzanna Szwarc kl. 5b
2 miejsce Lena Kubiak kl. 8a
3 miejsce Martyna Wróbel kl. 7a

 

Najbardziej estetyczny zeszyt do języka polskiego.”

1 miejsce Polewska Olga kl. 8a
2 miejsce Siwiak Amelia kl. 5b
3 miejsce Zuzanna Szwarc i Oliwia Jarych kl. 5b