Koncert "WAKACYJNE KLIMATY"

Koncert „Wakacyjne klimaty” nawiązywał do popularnej coraz bardziej w naszym kraju muzyki peruwiańskiej. W okresie wakacji często spotykamy na deptakach miast i miasteczek spiewających Indian peruwiańskich. Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać koncertu peruwiańskich melodii, poznać narodowe instrumenty muzyczne oraz spróbować własnych sił w grze na tych instrumentach.

Oprócz znanych im już fletów i Fletni Pana, ogromną ciekawostką stało się charango - rodzaj niewielkiej mandoliny, uważany za narodowy instrument Peru, którego pudło rezonansowe wytwarzano często ze skorupy pancernika oraz marakasy wykonane z kopytek kozy, lamy lub skorupek orzechów. Podczas koncertu uzniowie mogli wysłuchać ballady peruwiańskiej El Cóndor Pasa (hiszp., dosłownie: Przelot kondora – częściej tłumaczone jako Przelatujący kondor) skomponowanej w 1913 roku przez Daniela Alomia Robles. Libretto musicalu stworzył Julio Baudouin pod pseudonimem Julio de La Paz. Popularność zyskała dzięki wersji coverowej, nagranej w 1970 roku przez Simona i Garfunkela.W roku 1993 została oficjalnie uznana za Patrimonio cultural de la Nación (część dziedzictwa kulturalnego Peru).

Kalendarz szkolnych audycji muzycznych