Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Narodowe czytanie 2019

25 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica odbyło się Narodowe Czytanie, akcja pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Biblioteka szkolna zaproponowała przeprowadzenie tej szlachetnej akcji popularyzującej czytelnictwo i piękno polskiej literatury wśród uczniów klas IV-VIII. Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. „Dobra pani” - Eliza orzeszkowa,
2. „Dym” - Maria Konopnicka,
3. „Katarynka” - Bolesław Prus,
4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod klepsydrą”) - Bruno Schulz,
5. „Orka” - Władysław Stanisław Reymont,
6. „Rozdziobią nas kruki, wrony ...” - Stefan Żeromski,
7. „Sachem” - Henryk Sienkiewicz,
8. „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy”) - Henryk Rzewuski.

Czytanie, którego motywem przewodnim były Nowele polskie odbyło się na godzinach z wychowawcą. Nauczyciele i uczniowie głośno czytali wybrane teksty literackie.

Największą popularnością cieszyły się:
„Dobra pani” - Eliza orzeszkowa
„Katarynka” - Bolesław Prus